קרינה מייננת

כדור הארץ והיצורים השוכנים בו נחשפים באופן קבוע לקרינה. קיימים 2 סוגים של קרינה: קרינה בלתי מייננת הנפלטת ממכשירים סלולריים, אנטנות, תנורי חימום, מכשיר מיקרוגל וכו' וקרינה מייננת.

קרינה מייננת היא קרינה הגורמת ליינון של אטומים, כלומר, לשחרר אלקטרונים מתוך אטומים או מולקולות. סוגי קרינה מייננים הינם קרינה רדיואקטיבית כמו קרינת אלפא וקרינת בטא, וקרינה אלקטרומגנטית בתדרים גבוהים כמו קרינת UV (UV-B ו־UV-C), קרני רנטגן וקרינת גמא.

הקרינה המייננת וחומרים רדיואקטיביים הם חלק מחיינו. יום-יום אנו חשופים לקרינה מייננת ממקורות רבים, טבעיים ומלאכותיים. קרינת הרקע הטבעית קיימת בכל מקום, בקרקע, במים, בצמחיה, במזון ובגופינו והיא נובעת מכמה מקורות: קרינה קוסמית שמקורה מחוץ למערכת השמש שלנו, קרינת השמש, קרינה ממקורות טבעיים (חומרים רבים על כדור הארץ מכילים אטומים רדיואקטיביים) ומגז רדון, שיוצא מסלעי היסוד של בניינים ומצטבר ביסודות של בתים שאינם מאווררים היטב. המקורות המלאכותיים הינם מגוונים והציבור הרחב נחשף אליהם ממוצרי צריכה כגון טבק (שכולל 210Po), שעונים עם טריטיום, זכוכית למשקפיים, צגי טלוויזיות, מכונות שיקוף, גלאי עשן, חיישני מדידה, חומרי בניין, דלקים (גז ופחם) וכן מפרוצדורות רפואיות כגון רנטגן אבחנתי, רפואה גרעינית ורדיותרפיה.

איך הקרינה המייננת משפיעה עלינו?

ברמות נמוכות השפעת הקרינה המייננת יכולה להיות כל כך מזערית עד שכמעט בלתי אפשרי לגלותה על ידי מחקרים אפידמיולוגיים. 

הקרינה עלולה לגרום נזק לחומר הגנטי DNA הנמצא בכל תא ותא בגוף שלנו. התאים בגופינו מגיבים לנזקים מקרינה בכמה מסלולים – הם יכולים לתקן את הנזק הנגרם מהקרינה בצורה יעילה, להשמיד את התא הניזוק או להחליפו בחדש כחלק מתהליך ההתחדשות הטבעי של הגוף. למרות זאת, עדיין ישנו סיכוי קטן מאוד שיישארו בגוף תאים שניזוקו ולא תוקנו או מתו.

קיימים תקנים ונהלים בינלאומיים להגנת הסביבה ולעיסוק בקרינה, אשר נועדו להגן על כל מי שנחשף לקרינה במסגרת עבודתו או בכל מסגרת אחרת כמו הליכים רפואיים. חברת ש.ר.י מחויבת ומתחייבת לעמוד בכל דרישות בטיחות הקרינה ושמה בראש מעייניה את בטיחות המטופלים והעובדים.

חשוב מאוד להבין כי למרות החשיפה לקרינה מייננת שכרוכה במסגרת של הליך רפואי כלשהוא (אבחון או טיפול), התועלת בטיפול או באבחון המוקדם עולה עשרות מונים על הנזק שיכול להיגרם כתוצאה מחשיפה זו. אנשים רבים ברחבי העולם חבים את חייהם לקרינה רפואית.

שיתוף:

מאמרים נוספים

תרגנוסטיקה

תרגנוסטיקה (Theragnostics) – שילוב של "תרפיה" ו"דיאגנוסטיקה" – ענף ברפואה גרעינית המשתמש בטכנולוגיית הדמיה מתקדמת ובטיפולים ממוקדים,

קרא עוד »

PET – Positron Emission Tomography

טכניקת דימות ברפואה גרעינית, המשמשת להתבוננות בתהליכים מטבוליים בגוף האדם. המערכת מזהה זוגות של פוטונים הנפלטים כתוצאה מדעיכתו של

קרא עוד »

רפואה גרעינית

המחלקה לרפואה גרעינית מתמחה בטיפול, אבחון ומחקר באמצעות חומרים רדיואקטיביים במינון נמוך וקרינה מייננת. ברוב המקרים, חומר

קרא עוד »
צרו קשר​
פרטי התקשרות

חברת ש.ר.י (שירותי רפואה ייחודיים) הינה חברה ישראלית המייצרת ומפתחת רדיו-תרופות לשם אבחון, טיפול ומחקר רפואי. החברה מפעילה את יחידת הציקלוטרון בבית החולים הדסה עין כרם ומייצרת איזוטופים רפואיים בבית מרקחת גרעיני מתקדם.

כל מידע המופיע באתר זה הינו כללי בלבד ואין לראות בו בדרך כלשהי ייעוץ רפואי, המלצה לטיפול, תחליף לטיפול או המלצה על תכשיר תרופתי. לפיכך, אין להסתמך על התוכן והמידע לשם קבלת או הענקת טיפול רפואי והמידע אינו מהווה תחליף להוראות העלון לצרכן ולהתייעצות עם גורם רפואי מוסמך. חברת ש.ר.י (שרותי רפואה ייחודיים) דואגת לספק מידע עדכני ואמין ככל שניתן באתר זה, אך אינה מתחייבת לעדכניות מוחלטת ולשלמות מוחלטת של המידע המופיע באתר. כל שימוש שייעשה במידע המופיע באתר הוא על אחריות המשתמשים בלבד.